Novinky
Ponuka eshopu

Výber v eshope pozostáva z 18 rôznych haldex čerpadiel,10 rôznych haldex filtrov, 4 certifikovaných hydraulických haldex olejov a ďalších súčastí zadného pohonu vozidiel.


Zásielkovňa - Packeta.com

Od februára 2021 je možné si v našom eshope vybrať ako druh dopravy cez Zásielkovňu, v zahraničí známu ako "Packeta.com", ktorá ponúka pri zvolení výdajného miesta rýchlu a cenovo prijateľnú prepravu Vašich objednávok.


Rozšírenie eshopu

Odo dňa 10.1.2021 bude eshop otvorený aj pre zákazníkov z Maďarska. Doprava tovaru bude zabezpečená cez Slovenskú a Maďarskú poštu, platby budú možné na dobierku alebo bankovým prevodom. Doba dodania do Maďarska sa bude pohybovať 2-4 pracovných dní.


Spustenie eshopu 4x4 Parte

Oficiálne spustenie nášho eshopu na Slovensku a Česku.

Servisný interval Haldexovej spojky a rozvodovky?

Servisné intervaly Haldex spojok a rozvodoviek zadných náprav sa vývojom novších generácii z času na čas menili. Každopádne si treba hneď na začiatok uvedomiť, že žiadna "celoživotná" olejová náplň neexistuje. Často sú takto označované olejové náplne v rozvodovkách, diferenciáloch a prevodovkách od výrobcu, pretože ich interval výmeny presahuje štandardnú dĺžku záručnej doby nového automobilu, teda 4 rokov, a po uplynutí tejto doby už výrobca negarantuje na týchto mechanizmoch žiadnu záruku.

Štandardná dĺžka intervalu výmeny oleja a filtra v Haldex spojke sa udáva každých 60 000km a odporúčame ju dodržiavať. Ak vozidlo nejazdí veľkú porciu kilometrov ročne, tak sa doporučuje výmena oleja každé 3 roky z dôvodu vzdušnej vlhkosti, ktorá preniká do systému cez odvzdušnenie a vedie k degradácii olejovej náplne.

Haldex spojka je mechanizmus v praxi prepojený so zadnou rozvodovkou a celé je to uzavreté v jednom bloku. Je potrebné ale vedieť, že olejová náplň haldex spojky je osobitne oddelená od olejovej náplne rozvodovky. Každá z týchto olejových náplní vyžaduje iný typ oleja. Na obrázku nižšie je vyznačený vypúšťací otvor (Drain Bolt) a napúšťací otvor (Fill Bolt) Haldex spojky.

Vlečenie vozidla s haldex spojkou je dovolené iba na vzdialenosť 50km a max. rýchlosťou 50km/h, inak by mohlo dôjsť k jej zadretiu z dôvodu nedostatočného premazania.

Princíp činnosti a kontrola správnej funkcie Haldexu:

1. generácia

Haldex spojky prvej generácie boli vyvinuté pre väčšiu stabilitu a bezpečnosť vozidiel a takisto ako alternatíva dovtedy používaného priameho pohonu všetkých kolies, aký uviedla na trh automobilka Audi so svojím modelom Quattro. Haldex spojka mala zabezpečovať pohon všetkých kolies iba v situáciách, keď sa vozidlo dostáva do šmyku, prudkej akcelerácie alebo jazdy na nespevnenom povrchu, teda mala plniť účel pohonu všetkých kolies iba v prípadoch, keď si to vyžaduje situácia a tým mala šetriť palivo a hmotnosť oproti vozidlám s neodpojiteľným pohonom všetkých kolies. Haldex prvej generácie pracuje na jednoduchom princípe, keď sa ABS snímač na pravom prednom kolese dostane do preklzu alebo ESP vyšle signál na základe snímača uhlu natočenia volantu, riadiaca jednotka (RJ) Haldexu zvýši cez hydraulické čerpadlo tlak oleja, ktorý tlačí na lamely spojky a tým uvedie Haldex do činnosti. Haldexy 1. a 2. generácie sú systémy pracujúce na tzv. post udalostnom alebo reaktívnom princípe, teda uvedie sa v činnosť až po tom, ako sa vozidlo dostáva do problematickej situácie. Avšak netrvá dlhšie ako 1/4 otočky kolesa, kým je pohon všetkých kolies aktívny.

Servisný komplet čerpadlo + filter + olej je dostupný tu

2. generácia

Táto generácia stále využíva mechanické hydraulické čerpadlo, ale došlo k zámene lineárneho škrtiaceho (tlakového) ventilu za solenoid, ktorý riadi činnosť proporcionálneho tlakového ventilu. Takisto ako prvá generácia pracuje na reaktívnom princípe. Elektronika je schopná znížiť tlak oleja iba pri parkovaní, práci s ABS, zatiahnutej parkovacej brzde atď., nemôže ale predpnúť spojku. Servisný komplet čerpadlo + filter + olej je dostupný tu

Správna funkcia prvej a druhej generácie sa dá zistiť:

1. Zdvihneme auto na zdvihák, tak aby sa kolesá nedotýkali zeme, ďalej naštartujeme, zaradíme 1.stupeň alebo v prípade automatu zaradíme do "D" a sledujeme, či sa pretáčajú všetky 4 kolesá. Následne zatiahneme ručnú brzdu a sledujeme, či sa zadné kolesá prestali otáčať, ak áno, funkcia Haldex spojky je v poriadku. Ak sa ale zadné kolesá otáčajú je spojka Haldex zopnutá a je treba hľadať možné príčiny závady: zablokovaný ventil hlavného tlaku (čerpadlo), riadiaca jednotka - J492 Haldex spojky je vadná, spínač kontrolky ručnej brzdy môže byť vadný, mechanická závada na Haldex spojke..

2. Zdvihneme auto na zdvihák, tak aby sa kolesá nedotýkali zeme, ďalej naštartujeme, zaradíme 2.stupeň, zatiahneme ručnú brzdu a necháme spojku pomaly zabrať, motor sa musí zastaviť, ak sa motor zastavil je spojka Haldex zopnutá a jej funkcia je v poriadku. Ak sa ale motor nezastavil je Haldex spojka nezopnutá a je treba hľadať možné príčiny závady: zablokovaný ventil hlavného tlaku, riadiaca jednotka - J492 je vadná, mechanická závada..

Možná príčina hlučnosti sa zisťuje tak, že sa najskôr odpojí konektor/svorkovnica na čerpadle haldex spojky alebo poistka ABS. Ak hlučnosť ustane, tak sa nejedná o žiadnu mechanickú chybu, ale elektrickú, kde z 95% prípadov je vadné čerpadlo, 2% vadný snímač ABS na PP kolese, 2% vadná RJ haldex spojky alebo 1% vadný snímač uhlu natočenia volantu. V prípade, že sa hluk alebo blokovanie vozidla vyskytne len pri natočení volantu, začnite odpojením snímača uhlu natočenia volantu, ak hluk alebo blokovanie kolies zmizne, skontrolujte snímač natočenia volantu, kabeláž k RJ, atď.

3. generácia

Haldex spojky tejto generácie už boli schopné predopnúť spojku pomocou čerpadla. Od tejto generácie začali byť Haldex systémy proaktívne, teda elektronika môže aktivovať pohon všetkých kolies skôr ako dôjde k preklzu kolesa. 

Táto generácia bola montovaná iba do vozidiel značky Volvo (OE číslo 30783079), Land Rover (OE číslo LR003147) a Ford (OE číslo 8V414C019AA). VW koncern túto generáciu do svojich vozidiel nemontoval.

4. generácia

V roku 2008 prišla na trh 4.generácia Haldex spojky, ktorá už viac nepoužívala mechanické hydraulické čerpadlo. Spojka je aktivovaná cez napájacie čerpadlo. Pri tejto generácii sa často uvádza, že olejový filter je "doživotný", ale my odporúčame pre bezstarostnú dlhovekosť Haldex spojky, meniť vždy s olejom aj filter, ktorý máme takisto v ponuke na našom eshope pod OE číslom 2003085 pre vozidlá VW koncernu a 2002968 pre ostatné vozidlá (Volvo, Land Rover, Ford). Pre vozidlá Opel a Saab existuje filter spolu aj s tesnením (OE číslo 20986573), keďže ich Haldex spojka je konštrukčne iná.

Systém pracuje takto:

- Snímač otáčok motora (G28) a snímač polohy plynového pedálu (G79) komunikujú s RJ motora (J623)

- Snímač otáčok kolies (G44-G47) a spínač brzdových svetiel komunikujú s RJ ABS/ESP (J104)

- RJ motoru + RJ ABS/ESP + snímač natočenia volantu (G58) + diagnostické rozhranie dátovej zbernice GATEWAY (J533) komunikujú s RJ spojky Haldex (J492)

- RJ Haldex spojky dáva inštrukcie cez zbernicu CAN čerpadlu Haldexu (V181) a elektromagnetickému ventilu regulácie stupňa otvorenia spojky (N373), ktorý reguluje tlak oleja. S využitím signálu integrovaného snímača teploty riadi systém pohonu 4x4. Veľkosť tlaku je závislá na veľkosti napájacieho prúdu a je priradená presne definovaná hodnota tlaku, ktorú elektromagnetický ventil regulácie vytvára. Taktiež musí pracovať v závislosti na rozjazde, akcelerácii, decelerácii, rýchlosti jazdy, zastavenia a parkovania vozidla.

- Čerpadlo Haldex spojky s akumulátorom tlaku oleja vytvárajú tlak 3MPa. Napájaním cievky elektromagnetu vzniká elektromagnetické pole, kde jeho veľkosť závisí na hodnote privádzaného prúdu. Vzniknuté pole, generuje silu, ktorá dáva do pohybu regulačný piest a ten otvorí prietok, ktorým prúdi natlakovaný olej k pracovnému piestu.

- Ďalej tento systém reguluje jazdu na klzkej vozovke, pri rozjazde s preklzom kolies a pri zásahu ABS/ESP.

- Pri poruche funkcie RJ Haldex spojky dôjde k rozpojeniu a prenos hnacieho momentu na zadnú nápravu je nefunkčný.

Kontrola Haldex spojky 4.generácie s autom na zdviháku:

1. Naštartovať motor, zaradiť jednotku/zaradiť "D" a pomaly uvolniť spojkový/brzdový pedál, musia sa otáčať všetky 4 kolesá

2. Zatiahnuť ručnú brzdu, zadné kolesá sa musia zastaviť a predné kolesá sa otáčajú ďalej 

3. Uvoľniť ručnú brzdu, nechať zaradenú 1.rýchlosť/D, plynový pedál zošliapnuť zhruba na 20% - 30% a pomaly zaťahovať ručnú brzdu, zadné kolesá musia mať snahu sa otáčať. 

4. Pokiaľ prebehne skúška Haldexu podľa popísaného postupu, je funkcia Hadex spojky v poriadku.

5. generácia

Táto generácia prišla na trh v roku 2012 a bola oproti 4.generácii jednoduchšia a o 1,5kg ľahšia. Oproti 4. generácii Haldex spojky odpadol zásobník tlaku oleja, elektromagnetický ventil a filter. Tlak oleja na lamely spojky reguluje odstredivý ventil, integrovaný do elektricky poháňaného šesť-piestového čerpadla oleja. Tým reaguje na zmeny jazdných podmienok behom niekoľkých milisekúnd. RJ pracuje s logaritmom, ktorý rozpoznáva priemery kolies pri ich opotrebovaní, tlaku vzduchu a prispôsobuje tak činnosť spojky. Taktiež je pripravený na prípadné poškodenie pneumatiky a dojazd s núdzovým kolesom. 5.generácia Haldexu sa osvedčila a preto sa dodnes montuje do vozidiel.

Táto generácia teda nepoužíva filter, preto sa pri servise mení iba olej v intervale 60 000km alebo 3 rokov.

Zdrojom informácii boli stránky prevodovky-sixta.czhttps://www.awdwiki.com/en/haldex/ a vlastné skúsenosti a vedomosti prevádzkovateľa eshopu.